B verzió      Név, tankör:

2010. január 7.      Neptun kód:

Számítógép architektúrák vizsga

 

1.     írja le röviden a Neumann elvet! (1 pont)

1. A számítógép legyen teljesen elektronikus, külön vezérlő és végrehajtóegységgel rendelkezzen 2. Kettes számrendszert használjon. 3. Az adatokat és a programokat ugyanabban a belső tárban, a memóriában legyenek. 4. A számítógép legyen univerzális Turinggép. Az EDVAC volt 1949-ben amely már a Neumann -elveken épült.

 

2.     Melyik jegyzéknek nincs „szülő” jegyzéke? (1 pont)

Gyökérjegyzék

 

3.     Mit nevezünk „Fájl-rendszenek? (1 pont)

Blokkorientált eszközön hierarchikus struktúra

 

4.     Minek nevezzük általában azt a blokk-orientált eszközre képzett hierarchikus struktúrát, melyben a fájlok azonosíthatók, attribútumaik, blokkjaik elérhetők és az eszköz blokkfoglaltsága menedzselt? (1 pont)

Fájl rendszer

 

5.     Kiterjedés szempontjából milyen számítógép-hálózat osztályokat ismer? (Soroljon fel legalább hármat!) (1 pont)

Hálózatosztályok: GAN, WAN, MAN, LAN, WLAN, PAN

 

 

6.     Melyik három nyitott adatfolyam rendelődik hozzá automatikusan Unix OS esetén a parancsértelmező burok processzhez? (1 pont)

O-stdin, billentyűzet.1 stdon-t, képernyő, ablak, 2-stderr, képernyő, ablak.

 

7.     Koncepcionálisan mik a CISC (Complex Instruction Set Computer) architektúrák főbb jellemzői? (1 pont)

Sok, akár néhány száz, közöttük több összetett instrukció. – Bonyolultabb címzési módok lehetségesek, emiatt viszont – változó hosszúságúak az instrukciók. Ez nehezíti a futószalag feldolgozást. -A gépi instrukciók változó ciklusidőt, a komplexebbek meglehetősen nagy ciklusszámot igényelnek. Ez is nehezíti az átlapolt feldolgozást. – Az assembly programozás egyszerűbb: a komplex instrukciók valóban komplex feladatokat oldanak meg, a compilerek írása is könnyű. – viszonylag kevés regisztere van. Neves CISC processzorok: Intel 286/386/486 és a Pentium, a Motorola 68000 család processzorai, DEC VAX professzora.

 

8.     Mi a szerepe a virtuális és valóságos címekkel kapcsolatban a címleképzést segítő asszociatív tárnak (TLB, Translation Lookaside Buffer)? (1 pont)

 

 

9.     Milyen nem strukturális módszereket ismer a processzor teljesítményének növelésére? (1 pont)

Órajel, frekvencia növelése. Instrukciók számának csökkentése.

 

10. Az utasítások közötti függőségek kapcsán mi jellemzi a vezérlésfüggőséget? (1 pont)

A függőségek a párhuzamos végrehajtás alapvető korlátját jelentik Vezérlésfüggőség: feltételes ugró utasítástól függenek a vezérlési ágak